Aktualności

SEC | Nicki i Michael przed własną publicznością

Vojens to miejsce wyjątkowe dla kibiców speedwaya. Kolebka żużla w Danii była dwukrotnie areną zmagań w jednodniowych finałach IMŚ. W Vojens odbywały się również finały Drużynowych Mistrzostw Świata, Drużynowego Pucharu Świata, Mistrzostwa Świata Par,  turnieje z cyklu Grand Prix, finały Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Teraz w Vojens po raz pierwszy zagości Finał TAURON SEC.

W tej małej duńskiej miejscowości pierwszy finał IMŚ odbył się w 1988 roku. Wygrał go wówczas filigranowy Duńczyk, Erik Gundersen przed Hansem Nielsenem i Janem Osvaldem Pedersenem. Gospodarze obsadzili więc całe podium. Były to jednak lata totalnej dominacji duńskich żużlowców. Kolejny raz finał IMŚ do Vojens zawitał w 1994 roku i zapisał się w historii, bo był to ostatni jednodniowy turniej, który rozstrzygał o tytule indywidualnemu mistrza świata.

Rok później, w sezonie 1995 Vojens było już gospodarzem piątej rundy Grand Prix, którą wygrał Hans Nielsen. W 1996 roku właśnie w Vojens kończyła się rywalizacja o tytuł indywidualnego mistrza świata. Podobnie było w 1997 i 1999 roku. Polskim kibicom w pamięci zapadł szczególnie ten ostatni turniej, kiedy to Tomasz Gollob przyjechał do Vojens po makabrycznym wypadku podczas finału Złotego Kasku we Wrocławiu. Polak wystartował, ale nie zdołał obronić minimalnej przewagi nad Tonym Rickardssonem. Szwed kolejny raz sięgnął tam po złoty medal IMŚ. Vojens jest wyjątkowo szczęśliwe dla sześciokrotnego mistrza świata. To przecież tam wywalczył niespodziewanie swój pierwszy tytuł w 1994 roku.

W 1983 Vojens po raz pierwszy było areną finału Drużynowych Mistrzostw Świata na żużlu. Wygrali wówczas, faworyzowani Duńczycy, który rozpoczęli tam serię sześciu kolejnych zwycięstw w tej rywalizacji. Medale DMŚ w Vojens ponownie rozdano w 1991 roku. Złoto również trafiło do Danii. W erze Drużynowego Pucharu Świata, trofeum im. Ove Fundina po raz pierwszy wręczono w Vojens w 2003 roku. Wygrali wówczas Szwedzi przed Australią i Danią. 2008, 2010 i 2015 to kolejne lata z finałami DPŚ na duńskiej ziemi. Polakom szczególnie w pamięci utkwił ten z 2010 roku, kiedy to przełożony z soboty na niedzielę finał padł łupem Biało-Czerwonych.

Vojens zapisało się także w historii Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. To właśnie tam w 1977 roku rozegrano pierwszy finał tych zawodów jeszcze pod szyldem Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. Zwyciężył wówczas Alf Busk. Finał IMŚJ w Vojens rozegrano także w 1999 roku, gdy wygrał nieżyjący już Lee Richardson.

Również Mistrzostwa Świata Par odbywały się w tej miejscowości w gminie Haderslev. W 1979 roku po raz pierwszy, kiedy triumfowali Ole Olsen z Hansem Nielsen. Vojens także zamknęło erę Mistrzostw Świata Par w 1993 roku. Wówczas zwyciężyli Szwedzi przed USA i Danią. 

Vojens to bez wątpienia miejsce wyjątkowe. To, co że miasteczko liczy zaledwie 7,5 tysiąca mieszkańców jak na żużel do Speedway Center potrafiło przyjechać nawet 20 tysięcy kibiców. Największe imprezy żużlowe na świecie odbywały się w Vojens. Ścigały się tam największe gwiazdy speedwaya. Teraz w tej duńskiej miejscowości zadebiutuje rywalizacja o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Finał TAURON SEC z pewnością przyciągnie do Vojens sporo kibiców, wszak speedway w kolebce duńskiego żużla ma naprawdę swój urok.

My trzymamy kciuki za Nicki Pedersena, Michaela Jepsena Jensena oraz pogodę. Prognozy na sobotni wieczór w Vojens nie są niestety optymistyczne, aczkolwiek z godziny na godzinę się poprawiają. Na szczęście organizatorzy zawodów są przygotowani na opady i tor był przykryty folią. Wierzymy zatem, że dzisiejsze zawody odbędą się zgodnie z planem i nie zostaną przełożone na niedzielę. To oznaczałoby bowiem brak Nickiego oraz Michaela w meczu z Betardem Spartą. 

Aktualne zdjęcia z godziny 14:00 (więcej w aplikacji mobilnej Falubaz Live):

Lista startowa TAURON Speedway Euro Championship 2019: Ovethi 3rd Round, Vojens
1.Jarosław Hampel #33
2. Kai Huckenbeck #744
3. Peter Kildemand #16
4. Grigory Laguta #111
5. Nicki Pedersen #110
6. Vaclav Milik #225
7. Michael Jepsen Jensen #52
8. Antonio Lindbaeck #85
9. Jurica Pavlic #199
10. Robert Lambert #505
11. Anders Thomsen #11
12. Bartosz Smektała #115
13. Kacper Woryna #223
14. Leon Madsen #30
15. Paweł Przedpełski #323
16. Mikkel Michelsen #155
17. Frederik Jakobsen
18. Andreas Lyager

Początek ścigania w Vojens o godzinie 18:00. Transmisja w telewizji Eurosport.