Aktualności

Startuje Liga Juniorów. 3 sierpnia poznamy zwycięzcę

W najbliższą środę na torze w Poznaniu zainaugurowane zostaną rozgrywki tegorocznej Ligi Juniorów. To już dziewiąta edycja cyklu stworzonego z myślą o najmłodszych żużlowcach polskich drużyn, występujących w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Pierwsza edycja żużlowej Ligi Juniorów miała miejsce w sezonie 2008. Od tego czasu corocznie w okresie wakacyjnym juniorzy rywalizują na wszystkich ekstraligowych torach walcząc o mistrzowski tytuł w swojej kategorii. Zielonogórzanom udało się to raz. W sezonie 2011 Patryk Dudek, Kacper Rogowski, Adam Strzelec, Łukasz Sówka okazali się najlepsi i zasłużenie sięgnęli po złote medale. Liderem w klasyfikacji medalowej jest Unia Leszna, która Ligę Juniorów wygrywała aż trzy razy. Zielonogórscy juniorzy zajmują tu trzecie miejsce z jednym krążkiem złotym, jednym srebrnym i jednym brązowym.

W tym roku cykl Ligi Juniorów ruszy na gościnnym torze w Poznaniu, gdzie swoje mecze ligowe rozgrywa Sparta Wrocław. Tydzień później żużlowcy rywalizować będą na torach w Rybniku i Tarnowie. 20 i 21 lipca Liga Juniorów zagości na Ziemi Lubuskiej. Pierwszy turniej odbędzie się w Zielonej Górze, drugi w Gorzowie. Kolejna seria zawodów odbędzie się w Toruniu i Grudziądzu. Na sam koniec Leszno. 4 sierpnia poznamy zwycięzcę tegorocznej rywalizacji. Poza tym, że otrzyma on złote medale i puchar, będzie także gospodarzem Indywidualnych Mistrzostw Ligi Juniorów.

Jak wygląda rywalizacja w Lidze Juniorów od strony regulaminowej? W każdym turnieju startuje siedem ekip, a jedna pauzuje. W tym roku to właśnie zielonogórzanie nie wystąpią w pierwszej rundzie. Zwycięzca jednej rundy otrzymuje 6 punktów do klasyfikacji ogólnej. Druga drużyna 5 punktów, trzecia 4 punkty i tak dalej. Ostatni zespół nie zdobywa żadnych punktów. W klasyfikacji ogólnej liczą się także punkty biegowe, których suma jest ważna w momencie równej sumy punktów dużych.

Każda z drużyn składać się może z trzech zawodników oraz jednego rezerwowego. Wszyscy muszą być oczywiście juniorami, czyli mieć nie więcej niż 21 lat. Kto więc zalicza się do faworytów tegorocznych zmagań? Dużo zależeć będzie od dyspozycji liderów. Bartosz Zmarzlik, Paweł Przedpełski czy Krystian Pieszczek. To na nich spoczywać będzie ciężar zdobywania punktów w najważniejszych momentach. A więc Zielona Góra, Gorzów i Toruń, ale to nie wszystko. Niezwykle mocni mogą być żużlowcy Unii Leszno. To jedyna drużyna, która dysponuje trójką bardzo silnych zawodników. Smektała – Kaczmarek – Kubera wygrywają w tym roku praktycznie wszystkie młodzieżowe imprezy. Bo może to właśnie wyrównany skład, a nie siła lidera będzie decydowała w końcowym rozrachunku? My już teraz zapraszamy 20 lipca na V rundę Ligi Juniorów w Zielonej Górze. Emocje gwarantowane.

Terminarz Ligi Juniorów
1 runda 06.07.2016, Poznań

3 runda 13.07.2016, Rybnik
4 runda 14.07.2016, Tarnów
5 runda 20.07.2016, Zielona Góra
6 runda 21.07.2016, Gorzów
7 runda 27.07.2016, Toruń
8 runda 28.07.2016, Grudziądz
2 runda 03.08.2016, Leszno

Przewidywane składy drużyn:
Falubaz Zielona Góra:
Krystian Pieszczek, Alex Zgardziński, Sebastian Niedźwiedź, Arkadiusz Potoniec/Mateusz Burzyński
Unia Leszno:
Bartosz Smektała, Dominik Kubera, Daniel Kaczmarek
Stal Gorzów:
Bartosz Zmarzlik, Adrian Cyfer, Rafał Kaczmarek, Hubert Czerniawski/Alan Szczotka
Sparta Wrocław:
Damian Dróźdź, Adrian Gała, Przemysław Liszka
Unia Tarnów:
Arkadiusz Madej, Patryk Rolnicki, Damian Dąbrowski
Apator Toruń:
Paweł Przedpełski, Igor Kopeć-Sobczyński, Dawid Krzyżanwoski, Norbert Krakowiak
GKM Grudziądz:
Marcin Nowak, Mike Trzensiok, Mateusz Rujner, Patryk Fajfer
ROW Rybnik:
Kacper Woryna, Robert Chmiel, Kamil Wieczorek