Żagań jest miastem o ponad 800-letniej historii, której pomniki w postaci licznych zabytków, świadczących o jego świetności, nadają mu niepowtarzalny charakter i klimat. Żagań to miasto niezwykłe, a o jego niezwykłości świadczą przede wszystkim ludzie, którzy żyli w nim kiedyś i którzy tworzą jego przyszłość dziś. Żagań to doskonałe miejsce na spędzenie weekendu. Nie tylko za sprawą wielu cennych zabytków o bogatej historii, ale i licznych terenów zielonych, na których można aktywnie spędzić swój wolny czas.

Aby w pełni wykorzystać czas spędzony w Żaganiu, swoją wędrówkę po tym mieście należałoby rozpocząć od żagańskiego pałacu, który znajduje się przy ulicy Szprotawskiej 4. Barokowy pałac został zbudowany na miejscu piastowskiego zamku z przełomu XIII i XIV wieku. Od północy i zachodu zwrócony jest w stronę miasta, natomiast od południa i wschodu otoczony rozległym parkiem krajobrazowym, przez który przepływa rzeka Bób.  Zwiedzanie obiektu możliwe jest po uiszczeniu niewielkiej opłaty, jednak niektóre miejsca, dostępne są bez opłat. Na zwiedzenie Pałacu Książęcego otaczającego go parku musimy przeznaczyć około 2 godzin. Wędrując przez park, na wschodnim skraju znajduje się Zespół Szpitalny św. Doroty wraz z kościołem p.w. św. Krzyża. Szczególnie ze względu na piękne, gotyckie wnętrza, nadające obiektowi klimatycznego charakteru.

Następnym punktem wycieczki może być znajdujący się w niewielkiej odległości od Zespołu Pałacowo–Parkowego, Plac Słowiański, na którym znajduje się przepięknie odrestaurowany Dom Wdowi, obecnie siedziba władz miasta. Tuż obok stoi kościół pw. Św. Piotra i Pawła. Wzdłuż ulicy Gimnazjalnej widoczna jest okazała, ciągnąca się budowla będąca niegdyś kolegium jezuitów. Jezuici zostali sprowadzeni do Żagania przez Wallensteina, a ich zadaniem było przeprowadzenie akcji rekatolizacji.  Tuż obok znajduje się kościół p.w. Św. Ducha. Warto zatrzymać się przy obelisku najsłynniejszego mieszkańca naszego miasta – Johaness’a Keplera.

Następnie warto udać się do niedaleko położonej wieży poewangelickiej – widokowej, gdzie z góry można obserwować piękną panoramę Żagania, a przy sprzyjającej pogodzie nawet Karkonosze. Idąc wzdłuż murów miejskich docieramy do zrewitalizowanego placu Generała Maczka, a następnie do żagańskiego Rynku. Tam warto zwrócić uwagę na zabytkowe kamienice mieszczańskie oraz wieżę ratuszową. Z rynku należy udać się w kierunku najbardziej imponującego zespołu sakralnego – Zespołu Poklasztornego Augustianów, będącego Pomnikiem Historii takiej samej rangi jak Wawel czy Kopalnia Soli w Wieliczce. Zwiedzenie opactwa zajmie około 2 godzin, ale jest to obowiązkowy element wizyty w naszym pięknym mieście. Trzeba bowiem pamiętać, że w całym województwie istnieją jedynie dwa obiekty zaliczone do Pomników Historii.

Mijając most na rzece Bóbr, idąc wzdłuż ulicy Żaganny, dochodzimy do położonego w zachodniej części miasta na dawnym wzgórzu winnym kościoła p.w. Nawiedzenia NMP i kaplicy Bożego Grobu, która jest wierną kopią Kaplicy Grobu Chrystusowego w Jerozolimie. W Europie są tylko dwie takie Kaplice – w Gerlitz oraz w Żaganiu.

Miłośnicy militariów, lotnictwa i wojennych histroii widaćW drugi dzień pobytu warto zwiedzić tereny dawnego Stalagu VIII C / Luft III oraz Muzeum Obozów Jenieckich mieszczące się przy ulicy Lotników Alianckich. Na Muzoleum Lotników Alianckich, które się tam znajduje umieszczono trzy tablice z nazwiskami 50 zamordowanych przez hitlerowców lotników alianckich, którzy brali udział w słynnej „wielkiej ucieczce” w nocy z  24 na 25 marca 1944 roku. Ku czci Jeńców ze Stalagu VIII C przed budynkiem ustawiono wstrząsający pomnik ukazujący leżącą pod obeliskiem postać jeńca.