Aktualności

Krwawe Derby Lubuskie!

Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprasza Lubuszan (nie tylko fanów żużla!) na Krwawe Derby Lubuskie. Cel jest jeden – oddajemy krew i chcemy, żeby było jej jak najwięcej. Zbiórki odbędą się dwa razy – równocześnie w dwóch miastach – Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze 21 maja i 4 czerwca. Kluby: gorzowska Stal i zielonogórski Falubaz podarują dawcom krwi bilety na mecz. – Oddana krew może uratować życie wielu osobom. Zachęcam do przyłączenia się do tej szlachetnej akcji. Pokażmy, że rywalizować można w zdrowej atmosferze i dla zdrowia – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak

Krwawe Derby Lubuskie – to marszałkowska prozdrowotna odpowiedź na najpopularniejszą w regionie rywalizację sportową. Urząd Marszałkowski przy okazji derbów żużlowych planuje zorganizować rywalizację w zakresie dawstwa krwi. Akcje odbywać się będą w poniedziałki poprzedzające derby żużlowe:
• 21 maja – Zielona Góra: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ul. Zyty 21, 
– Gorzów Wlkp.: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ul. Dekerta 1
• 4 czerwca (rewanż) 
– Zielona Góra: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ul. Zyty 21, 
– Gorzów Wlkp.: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ul. Dekerta 1
W obu miastach w dniu Krwawych Derbów – punkty poboru będą czynne od godz. 7.00 do 16.30. 

Będą nagrody dla dawców
Kluby: Stal Gorzów i Falubaz Zielona Góra aktywnie włączyły się do akcji. Żeby wypromować zbiórkę krwi i zachęcić potencjalnych dawców, zarządy klubów przygotowały specjalne nagrody. W Gorzowie na dawców będzie czekać 100 biletów na mecz z GKM MRGARDEN Grudziądz (1 lipca). Z kolei w Zielonej Górze każdy, kto odda krew, dostanie bilet na mecz z Betard Spartą Wrocław (17 czerwca). Dodatkowo gorzowski klub zaproponował, że wśród osób, które oddadzą krew, rozlosuje 3 podwójne wejściówki do parku maszyn przed meczem z Falubazem. Z kolei Falubaz – jeśli rywalizację na ilość oddanej krwi wygra Zielona Góra – wylosuje wejściówkę dla dwóch osób do Strefy VIP na mecz z Wrocławiem. 

Krew ratuje życie
Krwawe Derby Lubuskie to kolejna akcja krwiodawstwa zainicjowana przez marszałek Elżbietę Annę Polak. – Zależy nam na promocji idei transplantacji i dawstwa krwi. A doświadczenie ubiegłych lat nam pokazało, że kibice sportowi świetnie się mobilizują w takich sytuacjach. Chcemy zatem, żeby pobór krwi odbywał się równocześnie w dwóch lubuskich stolicach. Element rywalizacji jest oczywiście symboliczny – tłumaczy marszałek. 
Do tej pory w akcjach zorganizowanych przez Urząd Marszałkowski krew oddało blisko 370 osób. Dzięki temu banki krwi zasilone zostały 165 litrami tego drogocennego płynu. Rekord zbiórki padł w lipcu 2017 roku, kiedy dawcy za krew otrzymywali… bilety na żużel. Wówczas swoim darem podzieliło się 51 osób!