Aktualności

Antonio Lindback. Poznajcie nowego zawodnika Stelmetu Falubazu

Historia Antonio Lindbacka świetnie nadaje się na scenariusz filmu. Mały chłopczyk znaleziony przez policję na ulicach małego miasta pod Sao Paulo, znalazł swój dom w dalekiej Szwecji, a dziś walczy w cyklu Grand Prix o medale Mistrzostw Świata.

„Meu nome e Antonio” - tak brzmiał napis na kartce, którą znaleziono przy małym chłopcu w Brazylii. Lokalna policja zawiozła Antonio do domu dziecka, gdzie spedził kolejne dwa lata. Tam po badaniach lekarskich określono wiek chłopca. Miał wtedy około półtora roku. Dokładną datę urodzenia Antoni wybrał sobie sam. Postawił na pierwszy dzień wiosny w Brazylii - czyli 5 maja.

Dwa lata później Antonio został adptowany przez szwedzkie małżeństwo i opuścił Amerykę Południową. Pierwszym sportem, w którym zakochał się Anton było narciarstwo. Miał wtedy cztery lata i radził sobie wyjątkowo dobrze. Lubił szybką jazdę, a freestylem interesuje się do dzisiaj.

W wieku 9 lat obejrzał na żywo pierwszy mecz żużlowy i natychmiast pokochał tę dyscyplinę sportu. Pierwsze kółka Antonio zaczął kręcić na minitorze. Szybko okazało się, że duży talent i po przejściu na duży tor momentalnie otrzymał miejsce w młodzieżowej reprezentacji Szwecji. Kariera Antonio rozkręcała się w dość szybkim tempie. Zaczął on startować w lidze brytyjskiej oraz w Polsce. Awansował także do cyklu Grand Prix.

Aktualnie Antonio Lindback to bardzo doświadczony zawodnik, który nadal nie pokazał maksimum swoich możliwości. Na koncie ma trzy zwycięstwa w turniejach Grand Prix. Po raz pierwszy dokonał tego w 2012 roku w Terenzano. Sukces powtórzył w tym samym roku w Toruniu. Ostatni triumf Lindbacka w Grand Prix miał miejsce w sezonie 2016 w Cardiff. Na podium w turniejach Grand Prix łącznie stawał trzynastokrotnie. Ostatni raz w sezonie 2017 w Malilli. W tegorocznym cyklu Antonio zdobył 63 punkty i zajął 12 miejsce. Organizatorzy cyklu przyznali mu jednak dziką kartę na przyszłoroczną edycję.

Toninho z sukcesami rywalizuje także w cyklu Speedway European Championship. W sezonie 2015 Szwed zdobył 51 punktów i zajął trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji. Rok później był szósty, a w sezonie 2018 piąty. Słabiej spisał się za to w tym sezonie, zdobywając tylko 22 punkty i zajmując dwunaste miejsce.

Szwed to także multimedalista Drużynowego Pucharu Świata z reprezentacją Szwecji.