Aktualności

Ewinner 1. liga żużla (składy)

W niedzielę 14 listopada zakończył się okres transferowy w polskich ligach. Wiemy więc w jakich składach osiem drużyn powalczy w Ewinner 1. lidze żużla o awans do PGE Ekstraligi. Czyje notowania stoją najwyżej?

STELMET FALUBAZ ZIELONA GÓRA

Skład zielonogórskiej drużyny poznaliśmy 5 listopada. Nowe twarze w zespole to Krzysztof Buczkowski, Rohan Tungate i Dawid Rempała. W kadrze pozostali przede wszystkim Piotr Protasiewicz i Max Fricke. Australijczyk to stały uczestnik cyklu Grand Prix i już teraz typowany jest jako największa gwiazda pierwszoligowych rozgrywek. W kadrze Stelmet Falubazu jest także trzech zawodników w kategorii U24.

Seniorzy:
Piotr Protasiewicz
Krzysztof Buczkowski
Max Fricke (Australia)
Rohan Tungate (Australia)
U24: 
Jan Kvech (Czechy)
Mateusz Tonder
Damian Pawliczak
Juniorzy:
Fabian Ragus
Dawid Rempała
Nile Tufft

CELLFAST WILKI KROSNO

Wilki z Krosna to rewelacja Ewinner 1. ligi w sezonie 2021. Drużyna, która miała walczyć o utrzymanie ostatecznie wygrała rundę zasadniczą, a zatrzymana została dopiero w wielkim finale przed ekipę z Ostrowa. Władze Wilków wyciągnęły wnioski i wzmocnili zespół. Formację U24 uzupełnił Rafał Karczmarz, natomiast grono juniorów powiększyło się o Franciszka Karczewskiego i Krzysztof Sadurski. Celem zespołu jest przede wszystkim awans do fazy play-off. Wilki z pewnością włączą się jednak w walkę o najwyższe cele, czyli awans.

Seniorzy:
Tobiasz Musielak
Mateusz Szczepaniak
Andrzej Lebiediew (Łotwa)
Vaclav Milik (Czechy)
U24:
Rafał Karczmarz
Marko Lewiszyn (Ukraina)
Juniorzy:
Franciszek Karczewski
Krzysztof Sadurski
Patryk Nater
Kacper Przybylski
Aleks Rydlewski

ROW RYBNIK

Duże zmiany w kadrze ROW-u Rybnik. Z zespołem pożegnali się Rune Holta, Kacper Gomólski, Michael Jepsen Jensen oraz Wiktor Trofimow. W ich miejsce pozyskano Grzegorza Zengotę, Krystiana Pieszczka, Andreasa Lyagera oraz Patryka Wojdyło. Skład uzupełnia między innymi Siergiej Łogaczow, utalentowany żużlowiec z Rosji, oraz nadzieja rybnickiego żużla - Paweł Trześniewski.

Seniorzy:
Grzegorz Zengota
Krystian Pieszczek
Siergiej Łogaczow (Rosja)
Andreas Lyager (Dania)
U24:
Patryk Wojdyło
Leon Flint (Wielka Brytania)
Juniorzy:
Paweł Trześniewski
Przemysław Giera
Seweryn Grabarczyk
Kacper Tkocz
Błażej Wypior

ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK

Do zmian doszło także w kadrze zespołu z Gdańska, choć nie są one tak duże jak chociażby w Rybniku. W miejsce Krystiana Pieszczka sprowadzono Adriana Gałę, a formację U24 wzmocnił Wiktor Trofimow.

Seniorzy:
Jakub Jamróg
Adrian Gała
Rasmus Jensen (Dania)
Wiktor Kułakow (Rosja)
U24:
Wiktor Trofimow
Drew Kemp (Wielka Brytania)
Piotr Gryszpiński
Juniorzy:
Kamil Marciniec

ABRAMCZYK POLONIA BYDGOSZCZ

Końcówka okresu transferowego należała do zespołu z Bydgoszczy. Po odejściu liderów: Wadima Tarasienki i Davida Bellego, długo czekać musieliśmy na ostateczny kształt zespołu. Udało się jednak zbudować zespół, który z pewnością włączy się do walki o awans. Mało tego. Liczna grupa ekspertów już teraz twierdzi, że to bydgoszczanie są faworytem do wygrania ligi. Gwarantem sukcesu mają być Matej Zagar, Adrian Miedziński i Kenneth Bjerre. Trójka zawodników z ekstraligowym doświadczeniem to nowe twarze w zespole. Silnym punktem ma być także Wiktor Przyjemski. Najskuteczniejszy junior pierwszej ligi w sezonie 2021.

Seniorzy:
Adrian Miedziński
Daniel Jeleniewski
Matej Zagar (Słowenia)
Kenneth Bjerre (Dania)
U24:
Roman Lachbaum (Rosja)
Oleg Michaiłow (Łotwa)
Juniorzy:
Wiktor Przyjemski
Przemysław Konieczny
Hubert Gąsior
Bartosz Głogowski

ORZEŁ ŁÓDŹ

Łódzka drużyna również wprowadziła istotne zmiany w kadrze. Pożegnano się z Aleksandrem Loktaevem, a w jego miejsce zakontraktowano Nielsa Kristiana Iversena oraz Timo Lahtiego. Liderem formacji U24 ma być Lucke Becker, natomiast nową twarzą wśród juniorów jest Nikodem Bartoch - wychowanek zielonogórskiej drużyny.

Seniorzy:
Marcin Nowak
Norbert Kościuch
Niels Kristian Iversen (Dania)
Timo Lahti (Finlandia)
Brady Kurtz (Australia)
U24:
Michał Gruchalski
Luke Becker (USA)
Tom Brennan (Wielka Brytania)
Ben Ernst (Niemcy)
Jack Thomas (Wielka Brytania)
Juniorzy:
Nikodem Bartoch
Mateusz Dul
Aleksandr Grygolec
Oskar Kołak
Jakub Sroka

AFORTI START GNIEZNO

Ciekawe zestawienie nazwisk zebrano w Gnieźnie. Liderem drużyny ma być Oskar Fajfer, ale równie mocno liczy się tam na Michaela Jepsena Jensena. W kadrze znalazł się także Antonio Lindbaeck, który wraca do zawodowego ścigania. Pierwszym zawodnikiem w kategorii U24 powinien być Philip Hellstroem-Bangs, ale na straconej pozycji nie stoi Szymon Szlauderbach, który do Gniezna przeniósł się z Leszna.

Seniorzy:
Oskar Fajfer
Ernest Koza
Zbigniew Suchecki
Michael Jepsen Jensen (Dania)
Peter Kildemand (Dania)
Antonio Lindback (Szwecja)
U24:
Szymon Szlauderbach
Philip Hellstroem-Baengs (Szwecja)
Nick Agertoft (Dania)
Romano Hummel (Holandia)
Juniorzy:
Mikołaj Czapla
Marcel Studziński
Szymon Szwacher
Kacper M. Grzelak
Mateusz Jabłoński

TRANS MF LANDSHUT DEVILS

Chyba największa niewiadoma wśród pierwszoligowych zespołów. Na co stać będzie zwycięzcę drugiej ligi 2021 w przyszłym roku? Liderami drużyny będą doskonale znany zielonogórskim kibicom Martin Smolinski oraz najskuteczniejszy zawodnik drugiej ligi Dimitri Berge. Transferowym sukcesem klubu z Bawarii z pewnością jest zakontraktowanie Madsa Hansena. Duńczyk to Indywidualny Wicemistrz Świata Juniorów i tę pozycję będzie chciał potwierdzić na pierwszoligowych torach. 

Seniorzy:
Martin Smolinski (Niemcy)
Tobias Busch (Niemcy)
Kai Huckenbeck (Niemcy)
Erik Riss (Niemcy)
Dimitri Berge (Francja)
U24:
Michael Haertel (Niemcy)
Mads Hansen (Dania)
Juniorzy:
Nick Bloedorn (Niemcy)
Erik Bachhuber (Niemcy)
Mario Niedermeier (Niemcy)