Aktualności

Martin Smoliński w Falubazie Zielona Góra

Niespodziewany ruch zielongórskiej drużyny na koniec okresu transferowego. Roczny kontrakt z Falubazem podpisał najlepszy niemiecki żużlowiec - Martin Smoliński, którego w tym roku oglądaliśmy w kilku turniejach Grand Prix.

Martin Smoliński to 33-letni żużlowiec z bawarskiego Landshut. Pięciokrotny Indywidualny Mistrz Niemiec jest najbardziej znanym reprezentantem speedwaya w swoim kraju. Jego obecność na listach startowych turniejów w Niemczech ściąga na trybuny tysiące kibiców. Od wielu lat jest kapitanem drużyny AC Landshut, która jest wielokrotnym mistrzem Bundesligi.

Martin z sukcesami występował także na arenach międzynarodowych. Jego zwycięstwo w pierwszej rundzie Grand Prix w Auckland w 2014 roku jest do dzisiaj głośno komentowane. W tym sezonie Niemiec był pełnoprawnym uczestnikiem cyklu. Zdobywając 81 punktów zajął 12 miejsce w klasyfikacji generalnej. W minionym sezonie Smoliński wystąpił w sześciu turniejach Grand Prix, zastępując zawodników kontuzjowanych. Zdobył w nich 25 punktów, co dało mu 17 miejsce w końcowej klasyfikacji. Martin ma na koncie także występy w cyklach Speedway European Championship oraz Speedway Best Pairs.

Smoliński w Polsce reprezentował sześć klubów. W sezonach 2006-2007 był zawodnikiem RKM-u Rybnik, w 2008 GKM Grudziądz, w 2009 Apatora Toruń, w 2011 Startu Gniezno, w 2013 KSM Krosno, natomiast w minionym sezonie bronił barw drużyny z Lublina.

Poza tradycyjnym żużlem, Martin Smoliński jest wielokrotnym medalistą żużla na długim torze oraz na trawie. W latach 2010 i 2011 Martin był Mistrzem Świata na długich torach.