Aktualności

Mecze 75-lecia. Zgrzeblarki Zielona Góra - Sparta Śrem `61

20 sierpnia 1961 roku – ta data z pewnością ma duże znaczenie w historii zielonogórskiego klubu. Tego właśnie dnia nasi żużlowcy, po kilku latach startów pod szyldem Ligi Przyjaciół Żołnierza (LPŻ) Zielona Góra, rozegrali pierwszy mecz w ramach Drużynowych Mistrzostw Polski II ligi, pod barwami Klubu Motorowego Zgrzeblarki, co było związane z objęciem „opieką” drużyny przez Lubuską Fabryki Zgrzeblarek Bawełnianych. 

Formalności związane z ustanowieniem Zgrzeblarek (jak się później okazało na przeszło 30 lat) jako zakładu patronackiego zostały dopięte 9 sierpnia. Był to wyjątkowo trudny czas dla drużyny zarówno jeżeli chodzi o wyniki jak i sprawy organizacyjnie. Zielonogórzanie poza zwycięstwem z Kolejarzem Opolem (15 kwietnia) doznali szeregu porażek a do tego zmagali się z problemami sprzętowymi. Wsparcie przez Lubuską Fabrykę Zgrzeblarek Bawełnianych (z czasem Falubaz) było szansą na poprawę zaplecza technicznego. 

Rywalami KM Zgrzeblarek w zaległym spotkaniu XI runy DMP II ligi byli zawodnicy klubu, który istniał zaledwie kilka lat i dziś nie ma go na żużlowej mapie Polski czyli Sparty Śrem.

Goście w pierwszym meczu obu drużyn, który odbył się 9 lipca, okazali się lepsi pokonując zielonogórzan na własnym torze 45:33. Spartę do zwycięstwa poprowadzili Zbigniew Flegel (14 punktów) oraz Wacław Wechman (13). W szeregach ówczesnego LPŻ-tu jedynie Mieczysław Mendyka (11) mógł zaliczyć zawody do udanych, a większą zdobycz punktową uniemożliwił mu defekt w ostatnim starcie.  

Oprócz zwycięstwa z LPŻ Sparta Śrem miała na swoim koncie trzy ligowe wygrane (w tym jedną na wyjeździe z Polonią Piła) oraz  jeden remis więc sytuacja ekipy z Wielkopolski w tabeli była lepsza. Przed meczem w Zielonej Górze to właśnie oni byli faworytami. 

Niewiele brakowało a do spotkania mogłoby nie dojść. Wszystko przez dość obfite opady deszczu, które miały miejsce na krótko przed rozpoczęciem zawodów. One też zresztą wpłynęły na nawierzchnię toru.

Już w pierwszym biegu doszło do groźnie wyglądającego upadku walczących o dwa punkty Franciszka Cieślawskiego oraz Henryka Kaczmarka. W późniejszej części spotkania upadki zaliczyli m.in. zawodnik gospodarzy Ludwik Jaskulski czy żużlowcy Sparty: Zbigniew Flegel oraz Edward Mielcarzewicz. W trudnych warunkach znacznie lepiej radzili sobie miejscowi, szczególnie Mieczysław Mendyka, który zakończył zawody z kompletem punktów oraz w biegu ósmym uzyskał najlepszy czas dnia (58 s). Potwierdził tym samym swoją pozycję w drużynie, której był kluczową postacią zwłaszcza w pierwszej połowie lat 60. 

W szeregach gości jedynie Wacław Wechman zakończył spotkanie z dwucyfrowym dorobkiem (10). Ogólnie zawodnicy Sparty odnieśli tylko cztery zwycięstwa indywidualne, w tym dwukrotnie była to zasługa właśnie Wechmana. 

Pokonanie przyjezdnych kończyło tym samym serię 11 porażek. Tak spotkanie podsumowane zostało na łamach Gazety Zielonogórskiej: 
Po długiej serii porażek wreszcie uśmiechnęło się szczęście do zielonogórskich żużlowców. W barwach KM Zgrzeblarki udało im się już w pierwszym meczu to czego już dawno nie dokonał LPŻ - wygrali zaległy mecz ze Spartą Śrem w wysokim stosunku 49:27. Gospodarze wygrali dzięki ambitnej, niestety, chwilami nawet zbyt ryzykownej jeździe. (...) Tym razem motocykle zielonogórzan nie zawodziły i sporo biegów zakończyło się ich podwójnym zwycięstwem.

Zawodnicy KM Zgrzeblarki ostatecznie zakończyli sezon 1961 na przedostatnim miejscu, wyprzedzając jedynie Kolejarza Opola, ale mecz z 20 sierpnia otworzył zupełnie nową erę w historii zielonogórskiego żużla. 

Zgrzeblarki Zielona Góra 49
Franciszek Cieślawski – 6 (d,2,1,2,1)
Mieczysław Mendyka – 12 (3,3,3,3)
Tadeusz Grzywacki – 9 (1,3,2,d,3)
Jan Wiśniewski – 10 (2,2,3,3)
Ludwik Jaskulski – 5 (u,1,3,1)
Jan Szurkowski – 7 (2,2,2,1)
Witold Kamiński – ns

Sparta Śrem 27 
Henryk Kaczmarek – 2 (u,1,0,1)
Andrzej Bartoszkiewicz – 3 (2,0,1,0)
Wacław Wechman – 10 (3,3,2,2)
Tadeusz Jurga – 2 (w,0,0,2)
Zbigniew Flegel – 6 (u,0,1,3,2)
Edward Mielcarzewicz – 4 (3,1,0,d,u)
Jerzy Michalak – ns 

Źródło:
W. Dobruszek, Żużlowy leksykon ligowy, t. III, Leszno 2013
Gazeta Lubuska