Aktualności

Rowelove Lubuskie

Lubuskie to nie tylko bogactwo lasów, jezior, zieleni i historii, ale też szlaków rowerowych. W regionie mamy setki kilometrów dróg dla cyklistów i ciągle powstają nowe. Już sam objazd parków krajobrazowych może być niezwykłą przygodą na dwóch kółkach.

Lubuski ptasi raj 

Park Narodowy „Ujście Warty” oraz obejmujący większy teren Park Krajobrazowy to jedna z głównych atrakcji regionu. „Ujście Warty" to unikatowy w Europie obszar podmokły, będący jednym z najważniejszych pod względem ornitologicznym miejsc w Polsce i największych rezerwatów ptactwa wodnego i błotnego. Parkowe ścieżki wyposażone są w tablice opisujące przyrodę wokół tras. Np. ścieżkę „Ptasim Szlakiem” pokonać można pieszo lub rowerem. Rowerzyści chętnie też podążają ścieżką przyrodniczo-historyczną „Na dwóch kółkach przez polder północny”. Jej długość wynosi prawie 32 km. Inna trasa dla cyklistów „W Nowej Ameryce” o długości 50 km wiedzie nie tylko wśród malowniczych pól i mokradeł ale też do wiosek fryderycjańskich zakładanych w XVIII w. po przeprowadzeniu wielkiej akcji osuszania mokradeł nad Wartą.

Łagowsko–Sulęciński Park Krajobrazowy

Park o powierzchni ponad 5,3 tys. ha powstał, by chronić jedną z największych perełek krajobrazu Ziemi Lubuskiej. Jest nią polodowcowa rynna o długości 15 km. Na dnie rynny wiją się jeziora. Na przesmyku, pomiędzy dwoma jeziorami wznosi się Łagów – jedna z najpiękniejszych miejscowości w kraju i zarazem świetna baza wypadowa dla turystów na rowerach. Długość i atrakcyjność tras pozwala na spędzenie nawet wielodniowego urlopu na dwóch kółkach. Większość z nich przebiega istniejącymi drogami niskiej kategorii oraz duktami leśnymi i drogami polnymi. Ich łączna długość wynosi blisko 400 km. W gęstej sieci szlaków można zwiedzić m.in.: Lubniewice, Ośno Lubuskie czy szlaki tematyczne „Świętego Jakuba”, „Joannitów”, „Uroczysko Lubniewsko” oraz „Szlak Romański”.

Barlinecko–Gorzowski Park Krajobrazowy 

Okolice Kłodawy, Strzelec Krajeńskich, Santoka i Deszczna to niemal w całości obszar na Równinie Gorzowskiej, którą porasta głównie bór sosnowy. A w zagłębieniach terenu po dawnym lodowcu pozostało tam ponad 100 jezior. Puszcza Gorzowska na wspomnianej równinie to najatrakcyjniejszy przyrodniczo i turystycznie obszar leśny, gdzie spotkamy lasy bukowe, które rosnąc na pofałdowanych terenach wokół jezior, tworzą bajkowy krajobraz. Przez puszczę wytyczono szereg szlaków turystycznych. Wśród nich warto wymienić rezerwaty „Wilanów” i „Zdroiskie Buki”. Leżą nieopodal siebie, więc można ich zwiedzanie połączyć w całodniową wycieczkę. 

Polecanymi szlakami rowerowymi są też drogi biegnące po wałach przeciwpowodziowych Warty. Dla wytrawnych miłośników dwóch kółek polecany jest też „Dankowski Szlak” od Strzelec Krajeńskich do Dankowa czy „Szlak Rezerwatów” - 40 km bardzo atrakcyjnej trasy o charakterze pętli.

Pszczewski Park Krajobrazowy

Malowniczość okolic Pszczewa i bogata sieć oznakowanych tras rowerowych przekłada się na dużą popularność wśród rowerzystów. Szlaki biegną po wąskich drogach asfaltowych jak i po wygodnych drogach polnych i leśnych. Można tu wyróżnić kilka z proponowanych tras. Pierwsza tzw. „leśna” biegnie przez duże kompleksy leśne wzdłuż ciągu rynnowych jezior na odcinku od Pszczewa do Trzciela. I dalej do malowniczej miejscowości Stara Jabłonka. 

Inny trakt tzw. „sakralny” obfituje w przydrożne kapliczki i zabytkowe kościoły. Jej długość wynosi 40 km i wiedzie pośród łąk z Pszczewa przez Szarcz i dalej do Kuligowa, Żółwina, Kalska i Rokitna, gdzie warto zwiedzić sanktuarium. 

Park Mużakowski

To kolejna, doskonała propozycja dla miłośników dwóch kółek. Bazą wypadową jest znajdująca się na granicy z Niemcami - Łęknica. Park Mużakowski został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Przez Park, korytem Nysy Łużyckiej, przebiega polsko-niemiecka granica. Jego obszar, obejmujący łącznie przeszło 700 ha, podzielony jest asymetrycznie rzeką pomiędzy niemiecki Bad Muskau (Saksonia) i polską Łęknicę. 

Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa

Łuk Mużakowa to jeden z czterech na świecie geoparków transgranicznych zaliczonych przez UNESCO do listy geoparków światowych. Obejmuje obszar jednej z najlepiej ukształtowanych moren czołowych w Europie Środkowej. Znajduje się na terenie Niemiec i Polski. Na terenie Parku jest około 110 zbiorników, które powstały w wyniku działalności górniczej. Mają one różną, zaskakującą barwę: od turkusowo-niebieskich po pomarańczowe, czerwone czy brunatne. Na terenie Parku znajduje się geościeżka „Dawna Kopalnia Babina”. To około 5-kilometrowa trasa (pomiędzy Łęknicą a wsią Nowe Czaple), która w bezpieczny i wygodny sposób pozwala na zapoznanie się z elementami tego niezwykle rzadkiego w Polsce krajobrazu pokopalnianego.

Gryżyński Park Krajobrazowy

Park zawdzięcza swoją nazwę wsi Gryżyna oraz małej rzece Gryżynka, która wije się po dnie urokliwej polodowcowej rynny o długości ok. 15 km. Na jej krajobraz składają się strome, zalesione zbocza, wąwozy i jary, dziesiątki źródlisk, jeziora i stawy hodowlane. Dla turysty na rowerze najodpowiedniejszym miejscem na bazę noclegową będzie wieś Gryżyna, która jest swoistą „bramą” do doliny Gryżynki. Odchodzą stamtąd turystyczne szlaki dostępne dla pieszych jak i dla miłośników dwóch kółek.

Nieopodal Gryżyny, ok. 2 km na południe, natkniemy się na Jezioro Gryżyńskie, słynące z czystej wody i dużej piaszczystej plaży. W pobliżu jeziora, jadąc ścieżką edukacyjną w kierunku zachodnim, można dotrzeć do „Gryżyńskiego Wąwozu” – najgłębszego i prawdopodobnie najpiękniejszego w całej rynnie.

Krzesiński Park Krajobrazowy

Obiektem ochrony są tu m.in. rozległe, okresowo zalewane łąki, stanowiące siedlisko życia wielu cennych gatunków zwierząt i roślin oraz bór sosnowy ze śródleśnymi torfowiskami i jeziorkami. Niezwykłą urodą, zwłaszcza w maju i czerwcu, zachwyca też Polder Krzesińsko – Bytomiecki. Wówczas, gdy kwitną polne kwiaty, rozległe łąki mienią się bogactwem kolorów. 

Warunki terenowe Krzesińskiego Parku Krajobrazowego: nadodrzańskie łąki i lasy, drogi utwardzone wzdłuż Odry i asfaltowe o małym natężeniu ruchu sprawiają, że jest to wymarzone miejsce dla turystów na rowerach. Co warto zobaczyć? Atrakcyjna jest droga po koronie wałów wzdłuż Odry, od miejscowości Rąpice w dół rzeki. Po drodze odwiedzimy takie atrakcje, jak: tereny chronionej przyrody, ruiny mostu przez Odrę w Kłopocie. W samej wsi możemy odwiedzić też Muzeum Bociana. Atrakcyjna jest też droga z Rąpic wzdłuż podnóża doliny Odry przez Bytomiec, Miłów i Rybaki.