Aktualności

Rywale Falubazu: Gorzów Wielkopolski

Stal Gorzów to odwieczny rywal Falubazu Zielona Góra. Mecze z sąsiadami z północy zawsze dostarczają ogromnych emocji. Derby Ziemi Lubuskiej owiane są legendą nie tylko w zachodniej części Polski. Gdy dochodzi do potyczki między tymi  drużynami nie liczą się składy, tabele, czy statystyki, bo te spotkania rządzą się swoimi prawami.

Sezon 2019 nie był dla Stalowców udany. Od początku mieli kłopoty, które  utrudniały im myślenie o udziale w play-offach. Nikt nie spodziewałby się jednak, że spowoduje to przymus wystąpienia w meczach barażowych. Przez cały sezon głównym problemem gorzowian były mecze wyjazdowe. W minionym roku, w rundzie zasadniczej nie wygrali oni ani jednego pojedynku wyjazdowego. W domowych rozgrywkach jednak radzili sobie świetnie. Poza spotkaniem z Falubazem i remisem z Częstochową, wygrali każdy inny mecz. Największym zaskoczeniem okazała się 12 runda, w której jako pierwsi w sezonie pokonali Unię Leszno. 

Siódme miejsce w tabeli zmusiło gorzowian do występu w spotkaniach barażowych. Nie były one jednak specjalnym wyzwaniem.  Ich przeciwnikiem była drużyna z Ostrowa, która zajęła drugie miejsce w tabeli I ligi. Stalowcy wygrali oba mecze barażowe: u siebie 60:30, natomiast w Ostrowie - 33:57.

Najwięcej powodów do radości gorzowskim kibicom dostarczył Bartosz Zmarzlik. Wygrywając 22 bieg dziesiątej rundy GP w Toruniu przypieczętował tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. Polscy kibice obserwowali to wydarzenie z zapartym tchem. 

Gorzowianie po nie najlepszym sezonie nie zdecydowali się na wprowadzenie planu naprawczego. Mimo iż Stalowcy wiedzą, że sam Zmarzlik meczu nie wygra, to nie poczynili żadnych istotnych zmian. Do Gorzowa powrócił syn marnotrawny – Niels Kristian Iversen, a opuścił go Peter Kildemand, który wyruszył na poszukiwanie szczęścia w pierwszej lidze. 

Kadra
Seniorzy:
Marcus Birkemose (Dania)
Filip Hjelmland (Szwecja)
Niels Kristian Iversen (Dania)
Krzysztof Kasprzak
Erik Riss (Niemcy)
Anders Thomsen (Dania)
Szymon Woźniak
Bartosz Zmarzlik
Juniorzy:
Mateusz Bartkowiak
Rafał Karczmarz
Kamil Nowacki
Kamil Pytlewski
Wiktor Jasiński

Mecze z Falubazem Zielona Góra
Pierwszy pojedynek derbowy został zaplanowany na 24 maja przy W69. Rewanż przy Śląskiej odbędzie się 2 sierpnia.

Emilia Ratajczak