Aktualności

Wyjątkowa wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Żużel, ze względu na ważną dla miasta i mieszkańców rolę, jest jednym z elementów nowej wystawy w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Ekspozycja ukazująca w interaktywny sposób losy miasta od średniowiecza do współczesności zostanie otwarta 3 marca.

W połowie 1946 roku zielonogórscy motocykliści postanowili zrzeszyć się, tworząc podwaliny pod żużlowe tradycje Zielonej Góry. Po pierwszych wyjazdach na mecze w Wielkopolsce przedstawili nowy sport społeczeństwu Winnego Grodu. 20 października 1946 roku rozegrano pierwsze w Zielonej Górze zawody motocyklowe na torze żużlowym. Nie było jeszcze taśmy startowej, nie było band, a kolorami kasków nikt sobie nie zawracał głowy. Startowano na sygnał startera lub machnięcie chorągiewką, a każdy z zawodników ścigał się na takim motocyklu, jaki posiadał, odkręcano jedynie błotniki, lampy oraz podnóżki. 

Tak zaczęła się fascynująca historia zielonogórskiego speedway'a, którego w tym roku obchodzimy jubileusz 75-lecia. 

Tę wystawę i moment jej otwarcia dla kibiców możemy potraktować jako pierwszy etap obchodów 75-lecia. Zacznijmy od tej wystawy i krok po kroku celebrujmy naszą wyśmienitą rocznicę – zaznacza prezes ZKŻ SSA Wojciech Domagała.