Aktualności

Historia Zielonogórskich Plastronów| Sezon 2012

Plastron to nieodłączny element stroju każdego żużlowca. Z okazji 75-lecia sportu żużlowego w Zielonej Górze przedstawimy wam historię zielonogórskich plastronów żużlowych. Cykl ten powstaje przy współpracy z posiadaczem największej kolekcji zielonogórskich plastronów na świecie - Przemysławem Cukiernikiem.

Plastron klubowy z sezonu 2012. Był to tzw. „plastron rezerwowy” i nie był używany w zawodach ligowych, tylko w zawodach młodzieżowych lub turniejach indywidualnych a także podczas konferencji prasowych przy okazji podpisywania nowych kontraktów. Był to ostatni oficjalny plastron aż do sezonu 2018, gdy wprowadzono plastrony treningowe, dlatego zamówiony początkowo w ilości kilku sztuk w kolejnych sezonach był kilkukrotnie domawiany u producenta. W prezentowanym plastronie startował między innymi Adam Strzelec w turnieju o Puchar MACEC rozegranego w Zielonej Górze 15 sierpnia 2012 roku.

Plastron z turnieju indywidualnego Rafała Dobruckiego – KONIEC WYŚCIGU rozegranego w Zielonej Górze 7 kwietnia 2012 roku. Zawody miały się odbyć wcześniej, lecz ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe zostały przełożone. Na plastronach przygotowanych na te zawody była nadrukowana data, którą po zmianie terminu ich rozegrania zamaskowano naklejką z napisem „Zielona Góra”. W prezentowanym plastronie z numerem 13 jeździł Tomasz Jędrzejak, który zdobywając 14 punktów zajął 2 miejsce. Na plastronie znajdują się autografy Rafała Dobruckiego i Tomasza Jędrzejaka.

Plastron z finału Indywidualnych Mistrzostw Polski, który odbył się 15 sierpnia 2012 roku w Zielonej Górze. W plastronie z numerem 10 startował Tomasz Jędrzejak, który zdobył w nim swój pierwszy i jak się później okazało jedyny tytuł Indywidualnego Mistrza Polski w swojej przedwcześnie przerwanej karierze. „Ogór” zdobył 14 punktów ulegając jedynie późniejszemu dwukrotnemu Indywidualnemu Mistrzowi Świata – Bartoszowi Zmarzlikowi. Po zawodach na plastronie nowo upieczony Indywidualny Mistrz Polski złożył swój autograf.

 

Plastrony pochodzą z kolekcji Przemysława Cukiernika