Aktualności

W sobotę start rywalizacji o IMŚJ. Krystian Pieszczek powalczy o medal?

W ostatnich latach rywalizację o miano najlepszego juniora świata zdominowali Polacy. Kto tym razem okaże się najlepszy i czy hegemonia żużlowców znad Wisły zostanie przełamana? To z pewnością jedno z najczęściej zadawanych przez kibiców pytań przed rozpoczęciem rywalizacji U21.

Od 2013 roku reprezentant Polski nieprzerwanie zwyciężał w światowym czempionacie do 21. roku życia. Rozgrywki te w ostatnich sezonach zdominowali Patryk Dudek, Piotr Pawlicki i Bartosz Zmarzlik.

Wcześniej sukcesy notował też Maciej Janowski (m.in. złoto w sezonie 2011). Dziś wszyscy wspomniani żużlowcy stanowią o sile jednej z czołowych reprezentacji, startują – poza Dudkiem – w seniorskich Indywidualnych Mistrzostwach Świata. Kto zatem należy do faworytów tegorocznego starcia najlepszych juniorów? Wśród Polaków kibice zobaczą Pawła Przedpełskiego (zastąpi kontuzjowanego Maksyma Drabika), Krystiana Pieszczka oraz Bartosza Smektałę. Żużlowcy ci na co dzień z powodzeniem ścigają się w najsilniejszej żużlowej lidze świata – PGE Ekstralidze, gdzie są ważnymi postaciami swoich drużyn. Wspomniana trójka nie prezentuje się może tak błyskotliwie jak Pawlicki czy Zmarzlik, jednak wielokrotnie udowadniali, że drzemią w nich ogromne możliwości.

Czy to wystarczy, by którykolwiek z tych zawodników powtórzył sukces swoich kolegów w sezonie 2016? Kto może być ich najgroźniejszym rywalem? Ze znakomitego szkolenia młodzieży słyną kraje skandynawskie. O powtórzeniu złota Duńczyka Michaela Jepsena Jensena z 2012 roku marzą z pewnością jego rodacy – Mikkel Brondum Andersen i Patrick Hansen. Ten ostatni zawodnik zdążył już wywalczyć brązowy medal drużynowych mistrzostw Europy U21. Także Szwed Joel Anderson – jeden z najlepszych juniorów w reprezentacji Trzech Koron – udowodnił, że jest w stanie nawiązać do chlubnych tradycji speedwaya w swoim kraju. Regularnie startuje w szwedzkiej Elitserien, gdzie notował dwucyfrowe zdobycze punktowe. Wysokie aspiracje mają Australijczycy. Max Fricke i Jack Holder będą chcieli powtórzyć sukces swoich kolegów – Darcy’ego Warda i starszego brata Jacka – Chrisa. Popularni Turbo Twins zdobywali złote medale jako juniorzy (dwukrotnie Ward) i seniorzy (Chris Holder). Z kolei Frice jest objawieniem sezonu PGE Ekstraligi, a Jack Holder to najlepszy junior Australii z początku bieżącego roku.

Znając tradycje speedwaya w tym kraju można założyć, że wspomniani żużlowcy mogą mocno „namieszać” w stawce na zakończenie rywalizacji. Podobny cel mają z pewnością Brytyjczycy. Marzący o dawnej potędze speedwaya w tym kraju kibice i działacze liczą w szczególności na największy talent na Wyspach – Roberta Lamberta. Już jako 16-latek reprezentował swój kraj w DMŚJ, a w minionym sezonie startował w Drużynowym Pucharze Świata. Także mistrz kraju do lat 21 – Josh Bates oraz zwycięzca Elite League z Poole Pirates – Adam Ellis będą faworytami publiczności podczas pierwszej rundy w King’s Lynn. Szczególnie Lambert, który na co dzień reprezentuje barwy miejscowego klubu. Być może jeden z tych zawodników w niedalekiej przyszłości dołączy do Taia Woffindena i pozwoli reprezentacji Anglii ponownie walczyć o najwyższe cele w światowym speedwayu. O powrocie do dawnej świetności marzą również fani w Rosji, Czechach i Niemczech. Szanse na powtórzenie sukcesów wielkich poprzedników mają Wiktor Kułakow, Erik Riss i Eduard Krcmar, a swoją wartość chciałby udowodnić pochodzący z mało „żużlowej” Francji – Dimitri Berge. Nie są to nazwiska obce żużlowej publiczności. Kułakow i Krcmar to jedni z najbardziej uzdolnionych młodzieżowców w swoim kraju zdobywający od kilku sezonów doświadczenie na polskich torach ligowych. Z powodzeniem rywalizowali z seniorami w zawodach międzynarodowych. Największym sukcesem Rissa (syna byłego znakomitego żużlowca – Gerda) jest mistrzostwo świata na długim torze zdobyte w sezonie 2014. Dzięki temu przeszedł do historii jako najmłodszy triumfator tych rozgrywek. Z kolei Berge – którego ojciec Philippe również był żużlowcem – coraz mocniej przebija się do międzynarodowej czołówki. O skali swojego talentu przekonał podczas majowej rundy kwalifikacyjnej w Manchesterze, gdzie zwyciężył z kompletem punktów, w pokonanym polu zostawiając m.in. wspomnianych Lamberta czy Holdera. Stawka uczestnicząca w tegorocznej rywalizacji o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów jest niezwykle wyrównana. Szanse na końcowy triumf ma wielu zawodników, emocji w trzech rundach nie powinno więc zabraknąć. Dzięki tym żużlowcom speedway może zyskać nowych bohaterów, którzy przywrócą dawny blask czarnego sportu w kilku krajach europejskich.

My trzymamy mocno kciuki za Krystiana Pieszczka. Lokalizacje trzech finałów wydają się być przygotowane specjalnie dla niego. Pardubice i Gdańsk to tory, na których Krystian radzi sobie bardzo dobrze i możemy liczyć, że w dwóch ostatnich turniejach finałowych zrobi dobry wynik. Kluczowy dla Krychy będzie sobotni finał w King`s Lynn. Jeżeli nie straci on tam zbyt wielu punktów, to będzie liczyć się w walce o medale.

Lista startowa FIM Speedway U21 World Championship w Kings Lynn:
1. Patrick Hansen (DMU) Dania
2. Dimitri Berge (FFM) Francja
3. Robert Lambert (ACU) Wielka Brytania
4. Bartosz Smektala (PZM) Polska
5. Adam Ellis (ACU) Wielka Brytania
6. Erik Riss (DMSB) Niemcy
7. Krystian Pieszczek (PZM) Polska
8. Jack Holder (MA) Australia
9. Eduard Krcmar (ACCR) Czechy
10. Pawel Przedpelski (PZM) Polska
11. Mikkel Brøndum Andersen (DMU) Dania
12. (Dzika Karta) Zach Wajtknecht (ACU) Wielka Brytania
13. Victor Kulakov (MFR) Rosja
14. Joel Andersson (SVEMO) Szwecja
15. Joshua Bates (ACU) Wielka Brytania
16. Max Fricke (MA) Australia
17. Rezerwowy Max Clegg (ACU) Wielka Brytania
18. Rezerwowy Nathan Greaves (ACU) Wielka Brytania

Sobotni turniej w King`s Lynn obejrzycie na żywo dzięki telewizji WrOOOOmTV! Początek 20:30.