
Dzisiaj nadal obok głównej bramy są dwa wejścia dla pieszych, tylko same drzwi się zmieniły. Wjazdu nadal strzegą dwie kamienne kule, które zabezpieczają konstrukcję przez uszkodzeniem. To rozwiązanie kiedyś powszechnie stosowane w bramach. Zabezpieczało budynki przed nieostrożnymi kierowcami - koło wozu zamiast uderzyć w mur, zatrzymywało się na kuli lub głazie położonym w tym miejscu.
Zaskakuje również budynek zaplecza zbudowany przy bramie (nie przetrwał). Wyróżnia go wystający fragment oparty na ośmioboku przykryty charakterystycznym dachem. 100 lat temu takie budowle były modne w Grünbergu. Nawiązywały do winiarskich tradycji miasta i stojących na wzgórzach nabotów. Z bramy zniknęły nieliczne ozdoby, zwłaszcza napis nad wjazdem(dzisiaj jest tu reklama): ALTER TURN VEREIN, czyli Stare Stowarzyszenie Gimnastyczne.
- Idea budowy stadionu dla sportów lekkoatletycznych przy Breslauerstrasse (ul. Wrocławska) narodziła się już w 1924 roku. Jednakże przez dłuższy czas właściciel tej działki, czyli Alter Turnverein, nie posiadał odpowiednich środków. Dlatego też w listopadzie tego roku udało się urządzić bieżnię dla sportów lekkiej atletyki. W następnym roku rozbudowano płytę i widownię. Ostatecznie 6 czerwca 1926 roku oddano do użytku nowy stadion - pisze Tadeusz Dzwonkowski w drugim tomie „Historii Zielonej Góry. Dzieje miasta w XIX i XX wieku”.
Widok bramy wjazdowej na stadion przy ul. Wrocławskiej. Rok 1926
Otwarcie stadionu połączono z jubileuszem 65-lecia istnienia Alter Turn Verein. Już w sobotę wieczorem goście bawili się w Resursie na dzisiejszym pl. Słowiańskim. W niedzielę rano od pokazowych zawodów sportowych rozpoczął się wielki festyn, który zgromadził kilka tysięcy widzów. Zarządzane przez pocztę autobusy dowoziły kolejnych widzów. Ich kurs zaczynał się przy dworcu. Po drodze zatrzymywały się na pl. Pocztowym i przy Domu Strzeleckim (dzisiaj Gwardia) przy ul. Strzeleckiej. Przybyło kilka tysięcy widzów. Nikt wówczas nie myślał, że kiedyś będą się tutaj ścigać żużlowcy.
Reprezentacja gimnastyków podczas jubileuszowego korowodu w 1900 r
Alter Turn Verein czyli Stare Stowarzyszenie Gimnastyczne było jedną z najważniejszych organizacji społecznych w XIX-wiecznej Zielonej Górze. Powstało w 1861 r. i było pierwszym miejskim stowarzyszeniem gimnastycznym. Przymiotnik „stary” dodano później, by podkreślić rangę, wiek i zasługi stowarzyszenia. W 1909 r. liczyło 260 członków. Do niego należał teren przy ul. Wrocławskiej gdzie wybudowano stadion.
Członkowie stowarzyszenia zajmowali się nie tylko krzewieniem kultury fizycznej. Już 22 września 1863 r. powołali drużynę strażacką. Tak powstał zalążek miejskiej ochotniczej straży pożarnej. Jej pierwszym komendantem został kuśnierz Langner. Początkowo strażacy byli ubrani w biało-niebieskie koszule i niebieskie czapki gimnastyczne z krzyżykiem.
Autor cyklu "Historie z Myszką": Tomasz Czyżniewski
Historie z Myszką to cykl tekstów przedstawiających historię sportu żużlowego w Zielonej Górze. Publikowane są one w dodatku "Czas na żużel", który ukazuje się w środy w Łączniku Zielonogórskim.