Ekstraliga 3.0 to nowy projekt przygotowany przez PGE Ekstraligę dotyczący strategii na najbliższe 4 lata. Oto pierwsze ze zmian, które proponują organizatorzy rozgrywek.
Ekstraliga Żużlowa 3.0 - nowe perspektywy cz.I
Ekstraliga.TV newsroom już od 2022 roku
PGE Ekstraliga zwiększy liczbę publikacji wideo od sezonu 2022. Powstanie ponad 1200 materiałów dotyczących meczów i klubów, które będą dystrybuowane w mediach elektronicznych. Strategia zakłada korespondencje wideo ze wszystkich ekstraligowych ośrodków.
– Chcemy, aby brand Ekstraliga.TV stał się rozpoznawalny i zawierał informacje z klubów – mówi Przemysław Szymkowiak z PGE Ekstraligi. – Wyjdziemy naprzeciw oczekiwaniom kibiców, którzy w wielu badania podkreślają wartość materiałów wideo publikowanych w social mediach. W naszym przypadku 80 procent z nich emitować będziemy w trakcie sezonu, a pozostałą część w zimowej przerwie między rozgrywkami. Będziemy bazować nie tylko na przysługujących nam prawach telewizyjnych, ale stworzymy newsroom z udziałem naszych ambasadorów z każdego ligowego ośrodka – dodaje.
Rocznie (w każdym sezonie rozgrywkowym oraz w przerwach między sezonami przy zachowaniu ciągłości w latach 2022-2025) PGE Ekstraliga wyemituje ponad 1.200 materiałów. Sporo z nich będzie autorskich, z wykorzystaniem nowego sprzętu, ale zwiększy się też liczba krótkich publikacji w social mediach na podstawie contentu telewizyjnego. – Stawiamy mocno na naszych sprawdzonych współpracowników, ale jesienią będziemy także poszukiwali nowych twarzy, również w zakresie koordynatora wideo – zapowiada Przemysław Szymkowiak.
Media Center w PGE Ekstralidze dla dziennikarzy
Od nowego sezonu PGE Ekstraliga chce wprowadzić udogodnienia dla mediów obsługujących mecze. Dla fotoreporterów powstaną wystandaryzowane strefy, a dziennikarze mogą liczyć na zupełnie nowe Media Center i ścisłą współpracę z rzecznikami prasowymi.
W każdym klubie PGE Ekstraligi w obrębie parku maszyn lub paddocku powstanie dodatkowa strefy Media Center do pracy dla dziennikarzy, gdzie będą mogli oni po zawodach przeprowadzać wywiady. Będzie to miejsce niezależne w stosunku do Mix Zone TV. Redakcje zainteresowane realizacją materiałów będą mogły uczynić to na specjalnej ściance, a jednocześnie po meczu osobą odpowiedzialną za koordynację kontaktu mediów z zawodnikami będzie klubowy rzecznik prasowy (obowiązkowa i niezależna w stosunku do innych zadań funkcja w dniu meczowym).
Dodatkowo wprowadzone będą obligatoryjne konferencje prasowe przedmeczowe. Każdy klub gospodarza przed meczem PGE Ekstraligi przed daną rundą rozgrywkową zgodnie z terminarzem będzie przeprowadzał konferencje według ustalonego wcześniej harmonogramu.
Wprowadzony zostanie też nowy system akredytacji dla mediów.
Telemetria i nowinki marketingowe w PGE Ekstralidze od 2022 roku
Wprowadzenie telemetrii na każdym meczu w rozgrywkach od sezonu 2022 PGE Ekstraligi jest już pewne. Jednocześnie dużo zmieni się w zakresie marketingu, a przede wszystkim na każdym stadionie ekstraligowym powstaną nowoczesne boksy dla zawodników wraz z wyposażeniem.
Telemetria będzie mieć nie tylko wymiar telewizyjny (obecność w grafice TV), czy społecznościowy (aplikacja mobilna PGE Ekstraligi), ale również praktyczny dla zawodników. Od nowego sezonu w każdym parku maszyn powstanie nowoczesna i multimedialna zabudowa. Zawodnicy w boksach będą mieli dostęp do monitorów z bieżącą transmisją telewizyjną z meczów, a także – niezależnie – do danych telemetrycznych.
Zmiany w wyglądzie boksów obejmą również ich wyposażenie (wieszaki na kaski, stoliki, krzesła, stojaki na koła oraz maty absorpcyjne pod motocykle). Dla potrzeb konferencji prasowych TV oraz oglądania meczów przez osoby funkcyjne/teamy nadal funkcjonować będzie w PGE Ekstralidze Mix Zone TV. Jednocześnie wprowadzona zostanie strefa Media Center dla potrzeb pozostałych dziennikarzy.
Rozwój danych telemetrycznych będzie obejmował m.in. pomiary: czasu reakcji, prawidłowości działania maszyny startowej, czasu wszystkich zawodników, szybkości, dystansu, liczby wyprzedzeń, a także fotofinisz.
PGE Ekstraliga zapowiada też dalszy rozwój aplikacji mobilnej i systemu karta meczu oraz inwestycje w poszukiwanie nowych technologicznych narzędzi wspomagania decyzje sędziowskie.