Dziś prezentujemy Państwu sylwetkę kolejnego zawodnika startującego niegdyś w barwach KSF. Wiesław Pawlak urodził się 16. marca 1959 w Zawadzie. Barwy Falubazu reprezentował w latach 1978-87. Pawlak nigdy nie osiągał wielkich sukcesów, więc zawsze był w cieniu swoich znakomitych rówieśników (m.in. Huszczy, Jaworka czy Olszaka).

Przez całą karierę reprezentował jednak bardzo wyrównany poziom będąc solidnym elementem drużyny, który zawsze dorzucił do dorobku drużyny kilka oczek. Jego średnia biegowa w każdym sezonie oscylowała na poziomie między 1,3 (’82) a 1,84 (’84). Wyjątek stanowił sezon ’80, w którym średnia ta wyniosła 1,0. Pierwszym sukcesem Pawlaka było zdobycie brązu w MDMP w 1979 roku. Kolejne lata to dla niego głównie udział w sukcesach Falubazu w DMP, z którym trzykrotnie zdobył złoty i dwukrotnie brązowy medal. Oprócz tego startował kilkakrotnie w Indywidualnych Mistrzostwach Polski, niestety bez sukcesów. W finałach tych zawodów najwyższym dla Niego miejscem była pozycja 15. w roku 1985. Rok wcześniej zwyciężył w jednym z czterech ćwierćfinałów IMP rozgrywanym w Zielonej Górze i był to jedyny zwycięski turniej indywidualny w karierze Wieśka. W roku 1987, czyli w ostatnim roku swoich startów, wraz z Andrzejem Huszczą i Zbigniewem Błażejczakiem zajął 5. miejsce w Mistrzostwach Polski Par.

W sumie zdobyli 26 punktów, jednak Wiesław i Zbigniew dorzucili do tego dorobku jedynie 4 punkty, z czego 3 w trzech startach wywalczył Wiesław.

Sezon ’87 był najlepszym w karierze Pawlaka. Przerwał go jednak tragiczny wypadek podczas spotkania ligowego między Falubazem a Apatorem Toruń. W 12. biegu doszło do karambolu, w którym uczestniczyło również dwóch zawodników z Torunia – Krzysztof Kuczwalski i Stanisław Miedziński, jednak to Wiesław odniósł w nim największe obrażenia. Od uderzenia motocyklem w głowę uszkodzony został pień mózgu. Kilka dni trwała walka o życie, która zakończyła się 13. sierpnia 1987 roku.

Od 1988 roku w Zielonej Górze rozgrywany był turniej poświęcony pamięci Wiesława Pawlaka. W latach 1988-1990 memoriałowy turniej rozgrywano w formie zawodów 20-biegowych. W roku 1991 zawody nie odbyły się, a w latach 1992-94 organizowano turniej złożony jedynie z trzech biegów (dwa biegi eliminacyjne i jeden finałowy) po zakończeniu meczów ligowych. Aktualnie, od sezonu 2013, na zielonogórskim torze co roku rozgrywany jest Memoriał Rycerzy Speedwaya.